2022.04.13 godz. 10:45 Gdańsk, Pomorskie

Darowizna dla matki wnuka

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Chciałbym się zorientować, czy darowizna (przelew pieniędzy na konto osobiste) od babci na konto matki wnuka (matka wnuka nie jest w związku małżeńskim z synem "babci") stwarza jakieś obowiązki podatkowe? Jeżeli tak to jakie i jeżeli to jest istotne to od jakiej kwoty takiej darowizny. Czy istotnej są zapisy w tytule takiego przelewu?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Cze 2022 20:43

Darowizna na rzecz osoby należącej do III grupy podatkowej = podatek 20%. Jeśli chcą Państwo skorzystać ze zwolnienia, proszę zrobić przelew na konto wnuka (dziecku też można założyć konto) lub zawrzeć umowę darowizny w formie aktu notarialnego (przed przelewem). Proszę również nie zapomnieć o deklaracji SD-Z2 w imieniu wnuka.