2021.08.17 godz. 09:59 Mienia, Mazowieckie

Dzień dobry. Chciałbym uzyskać pomoc od czego mam zacząć podział działki w spadku po babci.

Wyjaśnienie sytuacji

Działka o powierzchni 0.96 ha. Właścicielką ziemi była moja babcia,która zmarła w 2005r. Miała trójkę dzieci. Mój tata,który nie żyje i miał dwójkę dzieci. Córka babci,która jest ubezwłasnowolniona i ma dójkę dzieci oraz syn mojej babci. Rozumiem,że wszystkie wymienione osoby mają prawo do spadku? Jak rozpocząć sprawę o podział ziemi? Od czego trzeba zacząć? Działka jest działką rolną położona w miejscowości Mienia. Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Sie 2021 10:46

Dzień dobry! W pierwszej kolejności sugeruję sprawdzenie tego, kto jest wpisany w księdze wieczystej nieruchomości (działki wskazanej w zapytaniu) - być może jest tam także mąż babci (dziadek) albo ich poprzednicy prawni. Dalej, należałoby przeprowadzić postępowania spadkowe po wszystkich zmarłych osobach (w sądzie lub u notariusza), tak aby ustalić kto i w jakiej części jest uprawniony do spadku. W mojej ocenie okoliczność, iż córka babci jest ubezwłasnowolniona nie ma znaczenie w kontekście prawa do dziedziczenia majątku po jej mamie (babci). Do postępowań spadkowych potrzebne będą ...
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)