2023.05.09 godz. 09:32 Bielsko-Biała, Śląskie

Umowa wynajmu domu

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Chciałbym wynająć koledze dom o pow użytkowej 110m2, jednak mam dylemat jak sporządzić umowy o wynajem, ponieważ wynajmującemu w przyszłości urodzi się dziecko, a wydaje mi się, że wtedy jest ciężej wypowiedzieć taką umowę wynajmu w przypadku gdy np. nie płaci za czynsz albo nie wywiązuje się z zawartej umowy. Wiem, że w przypadku umowy najmu okazjonalnego jest wymagane poświadczenie od notariusza ( najmujący ma gdzie mieszkać w przypadku wypowiedzenia umowy), Jak to ma się do normalnej umowy najmu czy mam wtedy mniejsze prawa w przypadku nie wywiązywania się z umowy?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Maj 2023 11:43

dzień dobry, w Pana sytuacji to najbezpieczniejszą forma wynajmu domu. Umowa najmu okazjonalnego chroni bowiem Wynajmującego. W przypadku braku płatności bądź rozwiązania umowy z innych przyczyn może dokonać Pan eksmisji lokatorów. Jeśli najemca nie opróżni lokalu w tym terminie, wynajmujący składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu – oświadczeniu najemcy o poddaniu się egzekucji. Warto podkreślić, że do najmu okazjonalnego nie obowiązuje okres ochronny zabraniający eksmisji od 1 listopada do 31 marca. Eksmisję z lokalu wynajmowanego okazjonalnie można