2024.01.19 godz. 11:53 Szczecin, Zachodniopomorskie

Pytanie czy można tak zrobić?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień Dobry, chciałbym zapytać bo z żoną kupujemy mieszkanie. Jednak właściciele mieszkania nadal tam mieszkają i do umowy przedwstępnej napisali że termin oddanie mieszkania to: do 30.06. Jeśli przy podpisaniu aktu notarialnego okaże się, że już mają dom do zamieszkania nie ma problemu. Ale jeśli nie będą mieli jeszcze domu to czy w momencie podpisania aktu notarialnego możemy prosić o dopisanie kwoty na czas już wynajęcia przez nich już naszego lokalu.? Bo rozumiem że jak złożymy podpis na akcie notarialnym to prawnie mieszkanie będzie już moje i żony? I co w takim wypadku również z czynszem

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Sty 2024 14:08

Dzień dobry, własność mieszkania przejdzie na Państwa z chwilą podpisania umowy notarialnej. Strony w akcie mogą ustalić odmienię termin wydania nieruchomości (czyli termin zmiany posiadacza nieruchomości) - nie jest to jednak idealna sytuacja. Najczystszą sytuacją jest dokonanie zmiany właściciela i wydanie nieruchomości w ten sam dzień. Można w akcie notarialnym "zwiększyć" pierwotną cenę nieruchomości, tak aby od razu uwzględniała również późniejsze wydanie nieruchomości. Strony powinny w takim przypadku ustalić kto będzie ponosił opłaty oraz odpowiedzialność za szkody w okresie do wydania