2022.11.23 godz. 09:01 Wrocław, Dolnośląskie

Podglądanie

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry Chciałbym zapytać, czy sąsiad, który ze swojego okna obserwuje ludzi z boku na przeciwko przez lornetkę popełnia jakieś przestępstwo? Tzn. czy takie obserwacje można uznać za podglądanie ludzi i czy jest takie podglądanie karalne. Dużo osób w bloku u mnie jak i obok nie zasłania okien więc wszystko widać przez okna. Mnie to osobiście bardzo nie przeszkadza, ale chciałbym wiedzieć czy takie coś jest legalne czy nie powinien tak robić?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Lis 2022 12:51

Dzień dobry, jeśli sąsiad robi tak regularnie i zagląda innym sąsiadom do mieszkań to takie zachowanie moim zdaniem może wyczerpywać znamiona przestępstwa stalkingu (art. 190a § 1 k.k.). Jest to przestępstwo ścigane na wniosek osoby pokrzywdzonej przestępstwem. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)