2024.03.25 godz. 10:46 Siedlce, Mazowieckie

Nadplata za ogrzewanie

Wyjaśnienie sytuacji

Dzien dobry, chcialbym zapytac czy wlasciciel mieszkania ma obowiązek zwrócić nadplate za ogrzewanie najemcy,gdy w umowie widnieje,że najemca ponosi wszystkie koszta? Wlasciciel mieszkania nie chce oddac nadplaty,ponieważ uważa,że nigdy tego nie robił i to bedzie jego fundusz remontowy.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Kwi 2024 09:28

Dzień dobry Jeżeli najemca ponosi wszystkie koszty, to znaczy, że również koszty zaliczek na ogrzewanie. Nadpłata powstała z powodu zbyt wysokich zaliczek. Zatem tę część zaliczek należy zwrócić najemcy jako świadczenie nienależne, na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu - art. 405 i następne Kodeksu cywilnego, a zwłaszcza art. 401. Z wyrazami szacunku