2021.11.12 godz. 14:58 Opole, Opolskie

Spłata współwłaściciela mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Chciałbym zapytać o pewną sytuację. Małżeństwo kupiło wspólnie mieszkanie, rozwiedli się jakieś 9 lat temu z jego winy, mają wspólne dziecko. Mąż wyprowadził się jeszcze przed rozwodem. Matka wraz z dziećmi (1 z nim, 2 z poprzedniego małżeństwa) mieszkała, utrzymywała i remontowała mieszkanie. Czy jeżeli mąż powróci i stwierdzi, że chce spłaty jego "połowy" to jakkolwiek koszty utrzymania i inwestycji w mieszkanie mogą zmniejszyć te jego należności? A może da się całkowicie uniknąć tej sytuacji i "przejąć" jego połowę?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Lis 2021 15:12

Dzień dobry! W opisanej sytuacji występuje wiele zagadnień - postaram się odpowiedzieć na nie w kolejności. Okoliczności winy małżonka za rozkład pożycia małżeńskiego oraz zamieszkiwania w mieszkaniu wspólnego dziecka współwłaścicieli mają znikome znaczenie dla kwestii związanych ze współwłasnością - istotne jest to, kiedy mieszkanie zostało nabyte, z czyich środków oraz kto jest wpisany do księgi wieczystej jako właściciel. Każdy ze współwłaścicieli może domagać się zniesienia współwłasności np.: poprzez przyznanie całkowitej własności jednemu z dotychczasowych współwłaścicieli z obowiązkiem