2023.11.28 godz. 10:12 Wrocław, Dolnośląskie

Dzień dobry! Chciałem zapytać jak to jest z Notarialnym zrzeczeniem się dziedziczenia a długami powstałymi przed datą spisania takiego Aktu Notarialnego.

Wyjaśnienie sytuacji

Spisałem z rodzicami jakiś czas temu Akt Notarialny o zrzeczeniu się dziedziczenia w obawie, że będę dziedziczył po nich długi. Jednak długi te powstały jeszcze przed spisaniem takiego Aktu. Czy w przypadku śmierci obojga rodziców, taki Akt uchroni mnie od dziedziczenia długów powstałych przed spisaniem powyższego Aktu? Z góry dziękuję za pomoc!

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marcelina Mazurkiewicz

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Lis 2023 11:54

Dzień dobry, Akt notarialny, o którym Pan pisze to umowa o zrzeczenie się dziedziczenia, którą może zawrzeć ze spadkodawcą, spadkobierca ustawowy. Skutkiem takiej umowy jest wykluczenie Pana z kręgu osób, które będą dziedziczyć po rodzicach, będzie Pan traktowany jak osoba, która nie dożyła śmieci spadkodawców. Oznacza to, że nie dziedziczy Pan po rodzicach w ogóle, niezależnie od tego kiedy powstały długi.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)