2020.01.23 godz. 10:34 Krakówka, Małopolskie

WŁASNOŚĆ DOMU

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Chodzi o własność domu i działki a mianowicie. Mój pradziadek wybudował dom, miał jednego syna, ale nie miał syna z żoną tylko ze służącą. W 1975 roku nastąpiło uwłaszczenie i na podstawie tej mój dziadek wraz z małżonką nabyli całość gospodarstwa wraz z zabudowaniami w całości czyli z tym domem. I tak po przeprowadzeniu spadku moi rodzice stali się właścicielami tego domu. Ale roszczenia do tego domu ma teraz tej służącej wnuczka, która podobno ma akt notarialny z 1939 roku, gdzie jakąs część moj pradziadek darował tej służącej. Ten dokument nigdzie nie został ujawniony. Wnuczka ma założoną ksiege wieczystą na podstawie równiez AWZ. Czy na podstawie dokumentu z 1939 roku ma prawo do tego domu, jak wcześniej nikt z jej rodziny nie widniał na zadnym dokumencie jako właściciel bądz współwłaściciel. Nie uczestniczyli w naszych postępowaniach spadkowych ani my w ich. Co w takiej sytuacji?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sty 2020 11:18

AWZ z roku 1975 na rzecz dziadków oznacza, że nabyli tę nieruchomość z mocy prawa. Istnienie wcześniejszych odmiennych rozporządzeń tu już nie ma znaczenia. Wnuczka tej służącej musiałaby doprowadzić do unieważnienia tego AWZ, co po takim upływie czasu wydaje się bardzo mało prawdopodobne. A do tego jeszcze dochodzą kwestie przedawnienia, zasiedzenia. Zastanawia mnie jednak jaką księgę wieczystą na podstawie AWZ ma ta osoba? Dla tej samej nieruchomości?
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)