2022.05.18 godz. 08:37 Katowice, Śląskie

Wyrok w zawieszeniu a zatarcie

Wyjaśnienie sytuacji

Dzien dobry. Czy aby zatrzec wyrok w zawieszeniu trzeba skladac jakis wniosek, czy nastepuje to automatycznie? Chodzi o kare poznawienia wolnosci w zawieszeniu na okres 3 lat. Okres proby zakonczyl sie ponad rok temu. Czy zatarcie wyroku jest mozliwe? Jesli tak, to czy musze zlozyc wniosek, czy nastapilo juz automatycznie? Jak moge to sprawdzic? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Maj 2022 11:08

Dzień dobry, zatarcie skazania następuję z mocy prawa, ale w praktyce często trzeba interweniować pismem do Ministerstwa Sprawiedliwości, ponieważ w Krajowym Rejestrze Karnym nadal widnieje informacja (tam właśnie można to sprawdzić składając wniosek o informację odnośnie karalności). W tym przypadku zatarcie powinno to nastąpić w 6 miesięcy po zakończeniu okresu próby, o ile nie orzeczono grzywny, środka karnego, przepadku lub środka kompensacyjnego, które jeszcze pozostają do wykonania (art. 76 § 2 Kodeksu karnego). Pozdrawiam, adw. Michał Filec