2022.11.28 godz. 08:16 Poznań, Wielkopolskie

Alimenty bez związku małżeńskiego

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Czy alimenty na utrzymanie dziecka mogą zostać przyznane, jeśli rodzice się rozstali, ale nie są i nigdy nie byli małżeństwem? W art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie ma żadnej wzmianki na temat związku małżeńskiego. Wygląda więc na to, że teoretycznie alimenty mogą zostać narzucone na rodzica bez względu na istnienie związku małżeńskiego lub nie, jednak czy w Polsce zapadały takie wyroki?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Lis 2022 09:13

Obowiązek alimentacyjny każdego z rodziców względem dziecka istnieje niezależnie od tego, czy pochodzi ono z małżeństwa, czy też jest dzieckiem pozamałżeńskim. Takie sprawy jak Pani nie należą do rzadkości w sądach. Obowiązek alimentacyjny ciąży na osobach, które w akcie urodzenia dziecka są wskazane jako rodzice dziecka bez względu czy są lub kiedykolwiek byli małżeństwem.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (4 głosy)