2024.06.20 godz. 17:31 Warszawa, Mazowieckie

Podatek vat osoba prywatna

Wyjaśnienie sytuacji

Dzien dobry, czy jesli sprzedam sluchawki lub telefon poprzez internet (serwis aukcyjny) to czy bede musial od takiej sprzedazy dodatkowo zaplacic jeszcze vat do urzędu skarbowego? Czy jest jakis limit przy którym jestem zwolniony jako osoba prywatna, nieprowadzaca dzialalnosci gospodarczej, nie będąca przedsiebiorca?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Patryk Dąbrowski

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Lip 2024 14:45

Tzw. osoby prywatne również mogą być podatnikami VAT. Aby jednak sprzedaż była opodatkowana trzeba się zastanowić, czy w przypadku danej sprzedaży osoba fizyczna działa w charakterze podatnika VAT. Definicja podatnika VAT zawarta jest w art. 15 ust. 1, ust. 1a i ust. 2 ustawy o VAT. Sprowadzając kwestię do praktyki, jeżeli jest to jednorazowa sprzedaż w internecie, to transakcja nie będzie podlegać pod VAT. Jeżeli jednak sprzedaż prowadzona jest w sposób ciągły, to najprawdopodobniej będzie podlegała pod VAT. W grę może jednak wchodzić w takim przypadku zwolnienie przedmiotowe - do 200000 PLN.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)