2022.11.07 godz. 17:42 Warszawa, Mazowieckie

Prawo do zachowku po rodzicach.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, czy należy mi się zachowek po rodzicach i jak go dochodzić? Rodzice przepisali gospodarstwo mojemu bratu który zmarł, 3 lata później zmarła moja mama czy od żony brata mogę się ubiegać o zachowek.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Lis 2022 13:32

Co do zasady darowizna jest zaliczana do obliczenia zachowku. Jdenakże w przypadku gospodarstwa rolnego istotny jest rodzaj darowizny. Przy ustalaniu zachowku nie uwzględnia się wartości gospodarstwa rolnego przekazanego przez spadkodawcę następcy na podstawie umowy przewidzianej w art. 59 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin. Dlatego dla ustalenia możliwości w tej sprawie istotny jest sposób przekazania gospodarstwa Pana bratu