2024.10.02 godz. 15:16 Gdynia, Pomorskie

Nękanie i groźby karalne

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Czy sytuację, gdy sąsiadka od lat zarzuca mnie i mojej rodzinie celowe hałasowanie, żeby ją zdenerwować, brak możliwości przeprowadzenia remontu o normalnych godzinach w ciągu dnia bez awantury, brak możliwości dostarczenia i ustawienia cięższych sprzętów AGD bez kłótni, brak możliwości swobodnego korzystania z pomieszczenia gospodarczego bez zarzucania nam złych intencji można podciągnąć pod nękanie? Wczoraj też usłyszałam, że oberwę. Ta osoba już raz zrzuciła kogoś ze schodów, więc się obawiam. O hałasach jak mają być to uprzedzamy, nie robimy nic celowo na złość.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Magdalena Borowik-Tomalska

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Paź 2024 12:58

Szanowni Państwo, wskazuję, że podane wyżej okoliczności mogą wypełniać znamiona czynu zabronionego - 190a kk Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Można albo złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, albo lżej - skierować za pośrednictwem kancelarii pismo do sąsiadki o zaprzestanie tego typu zachowań. Z wyrazami szacunku, adw. Magdalena Borowik-Tomalska