2021.06.24 godz. 21:31 Gdańsk, Pomorskie

Umowa dożywocia a koszty DPS

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Czy w przypadku Umowy dożywocia w zamian za nieruchomość tzn. córka miałaby opiekować się rodzicami w zamian za całą wartość nieruchomości. Czy można zawrzeć w akcie notarialnym klauzulę, że w przypadku umieszczenia jednego z rodziców w DPS ta córka będzie ponosiła całe koszty za DPS. (nadmieniam, że rodzeństwa jest więcej, które nic nie otrzymuje). Pytanie czy tak zawarta klauzula zagwarantuje, że pozostałe rodzeństwo nie będzie musiało ponosić w przyszłości kosztów DPS. Z poważaniem Marek Gałaszewski

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Cze 2021 18:12

Uważam, że można takie postanowienie zawrzeć w umowie dożywocia. Takie postanowienie nie wiąże organów, które nadal mogą domagać się środków od pozostałego rodzeństwa. Jeśli jednak rodzeństwa będzie za ów DPS płacić, będą mogli próbować wystąpić z roszczeniem zwrotnym do siostry. Sprawa nie jest jednak oczywista.