2022.03.11 godz. 22:13 Krakowskie Przedmieście, Małopolskie

Wynajmowanie mieszkania .

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry/dobry wieczór Sytuacja jest dziwna Znajomy mieszka ze swoją dziewczyną z którą ma dziecko. Dziewczyna ma dziecko z poprzedniego związku. Mieszkają ze sobą już ok 5 lat . Po 8 latach zwrócił były mąż kolegi dziewczyny Kolega mieszka ze swoją dziewczyną - wynajmują mieszkanie .umowa wynajmu jest na nią . Ona chce wrócić do swojego byłego męża i wyrzucić kolegę z tego mieszkania. On płacił za mieszkanie właścicielce ale nie ma żadnych dokumentów wpłat do właścicielki . Pytanie jest takie Czy dziewczyna może go wyrzucić z tego mieszkania ??? Pozdrawiam Marek

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Aleksandra Paluch-Gęgała

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Mar 2022 20:58

Zasadniczo nie można zgodnie z prawem nikogo wyrzucić z mieszkania, w którym faktycznie zamieszkuje, tak po prostu, nawet jeżeli nie jest on najemcą. Jeżeli kolega nie chce się sam wyprowadzić, to należałoby przeprowadzić postępowanie eksmisyjne. Obecnie z powodu stanu epidemii koronawirusa nawet orzeczona eksmisja nie dojdzie do skutku, bo postępowania egzekucyjne w tym zakresie są wstrzymane. Odmiennie należy natomiast oceniać przypadki, gdyby kolega się awanturował, znęcał nad pozostałymi osobami z nim mieszkającymi, był uciążliwy dla otoczenia.