2021.08.30 godz. 17:00 Kraków, Małopolskie

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Dostałam pismo z sadu w którym sąd wzywa mnie do udziału w sprawie w charakterze uczestniczki , chodzi o wniosek do nabycia spadku przez żonę i córkę dziadka. Dziadek nie zostawił testamentu, mój tata czyli jego syn nie żyje więc dziedziczenie przypada na mnie. Nie wiem czy dziadek miał długi, nie utrzymuje kontaktu z jego żona, niepoinforowala mnie o śmierci dziadka. Sąd załączył kartkę z pytaniami, w tym czy chce przyjąć spadek. Moje pytanie brzmi czy mogę przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza ? Jeśli tak to jak to zrobić? Czy za to będę płaciła ? Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Krzysztof Nawrocki

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sie 2021 02:13

Witam serdecznie. Tak, może Pani przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Co ciekawe, jeżeli nie złoży Pani oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku w ciągu 6 miesięcy od uzyskania informacji o Pani powołaniu do spadku z ustawy, to wówczas ustawa przyjmuje fikcję prawną - przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Zmiana ta nastąpiła kilka lat temu i jest bardzo korzystna dla spadkobierców, gdyż co raz częściej zdarza się, że taki spadkobierca nie ma żadnej wiedzy o majątku i o długach spadkodawcy, szczególnie o długach. Pozdrawiam, Krzysztof Nawrocki, adwokat

Zmodyfikowano dnia: 31 Sie 2021 02:14
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)