2020.03.01 godz. 18:50 Warszawa, Mazowieckie

LINK4 problem z wypowiedzeniom umowy OC

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, dostałem od LINK4 odmowę przyjęcia rezygnacji z ubezp. OC ponieważ złożyłem je po terminie upłynięcia polisy i umowa odnowiła się automatycznie. Wcześniej już wykupiłem polisę u innego ubezpieczyciela. Termin zakończenie polisy 18.02.20. 19.02.20 termin od kiedy miałem wykupioną nowa polisę w AVIVA. Niestety w tym czasie nie mogłem wysłać podpisanego druku do LINK4 z wypowiedzeniem umowy. Zrobiłem to w następnym tygodniu,dokładnie 24.02.20. Ale w tym czasie kiedy wykupiłem nowa polisą dzwoniłem do LINK 4 aby ich poinformować o tym fakcie telefonicznie.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Mar 2020 13:42

Telefonicznie powiadomienie w tym przypadku jest nieskuteczne, bo ustawa mówi wyraźnie o konieczności powiadomienia na piśmie. W tej sytuacji, gdy ma Pan dwie polisy, może Pan wypowiedzieć tę, która się automatycznie przedłużyła, ubezpieczyciel może żądać składki tylko za okres trwania ochrony. Poniżej stosowne przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych: Art. 28. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)