2022.08.03 godz. 12:01 Wrocław, Dolnośląskie

Świadek w sprawie karnej

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień Dobry, Dowiedziałam się iż była żona mojego znajomego chce podać mnie jako świadka w sprawie karnej o znęcanie się na nią i nad dzieckiem. To jest daleki znajomy a byłej żony i dziecka nigdy nie poznałam. Była Żona nie zna mojego adresu a imię i nazwisko niby ustaliła ale prawdopodobnie źle lub ktoś ją wprowadził w błąd i to nie moje imię i nazwisko. Jedynie co to ma moje zdjęcie ( prawdopodobnie ) Czy w sprawie karnej Prokuratura może ustalić moje dane i powołać mnie na świadka czy dane do wysłania wezwania na świadka musi dostarczyć zgłaszający mnie na Świadka ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Przemysław Plewiński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Sie 2022 17:46

Jeśli prokurator uzna, że jest Pan istotnym świadkiem, potrzebnym do przesłuchania to tak, jak najbardziej może ustalić Pana dane w tym i miejsce zamieszkania i wysłać od Pana wezwanie na przesłuchanie w charakterze świadka. Jeżeli sprawa toczy się w odległej miejscowości to może być Pan przesłuchany w drodze pomocy prawnej w swojej miejscowości przez np. policję. Jeśli dostanie Pan wezwanie aby przyjechać do innej miejscowości to może Pan złożyć wniosek aby własnie przesłuchano Pana w drodze pomocy.