2023.01.22 godz. 19:39 Przystajń, Śląskie

Dziedziczenie spadku z długiem.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Dowiedzieliśmy się, że kuzyn męża zmarł z końcem 2019 roku. Został po nim dług. Niespłacony kredyt. Żona, córki i jego rodzeństwo już się zrzekli spadku. W końcu przyszła kolej teścia jako jego wujka, ponieważ jest bratem jego matki. Teść również odrzucił spadek wraz ze wszystkimi dziećmi. Z racji , że mamy syna, w następnej kolejności dług spada na niego. Wiemy już, że musimy złożyć wniosek do sądu itd. Pytanie, czy jeśli mąż ma już notarialny akt odrzucenia spadku, musi jeszcze coś dosyłać do sądu czy tylko domknąć sprawę odrzucenia spadku przez naszego syna?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lut 2023 15:39

Dzień dobry. We wniosku o zgodę na odrzucenie w imieniu małoletniego należy wykazać, że stał się on już spadkobiercą a zatem należy wskazać we wniosku, że ojciec odrzucił spadek (kopia aktu jako załącznik) - przy czym rodzice małoletniego są uczestnikami takiego postępowania. We wnisku należy również wykazać, że spadek zawierał długi. Po uzyskaniu zgody sądu, spadek można odrzucić przed notariuszem