2022.09.02 godz. 08:36 Kraków, Małopolskie

Odstąpienie od umowy najmu

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, dwa dni temu podpisałam umowę najmu, wpłaciłam kaucje oraz czynsz, jednak w mieszkaniu czekało na mnie sporo niespodzianek i bardzo chciałabym zrezygnować. W umowie jest zapisek o znalezieniu sobie kogoś na swoje miejsce i karze finansowej, ale czy może jest jakaś szansa na odstąpienie od niej bez tych elementów ze względu na to ze została podpisana dosłownie pare dni wcześniej?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Brzozowski

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Wrz 2022 11:52

Jeżeli lokal mieszkalny ma wady które uniemożliwiają normalne z niego korzystanie to po wezwaniu do ich usunięcia i gdy wynajmujący ich nie usunie, można wypowiedzieć umowę najmu w trybie natychmiastowym (są to jednak rzadkie przypadki). Odstąpić od umowy najmu nie można, można ją wypowiedzieć lub rozwiązać polubownie. Czy wypowiedzenie jest możliwie i w jaki sposób zależy tego czy umowa jest na czas oznaczony lub nieoznaczony, a także warunków zapisanych samej umowie.