2020.09.20 godz. 12:32 Białystok, Podlaskie

Spadek po 20 latach

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Dwadzieścia lat temu zmarł mój dziadek Władysław. Zostawił po sobie działkę budowlaną. Spadek po nim powinny dziedziczyć jego dzieci: córka Jadwiga i syn Zbigniew. Nie został sporządzony testament, nikt też nie założył sprawy spadkowej ani nie interesował się tą działką. W między czasie zmarł syn Zbigniew (została jego żona i dzieci). Córka Jadwiga nadal żyje. Rodzina chciałaby teraz w jakiś sposób uporządkować tą sytuację prawnie. Kto dziedziczy obecnie spadek? I jak wyprostować tą sytuację? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Wrz 2020 20:54

W celu uregulowania stanu prawnego działki należy przeprowadzić postępowanie spadkowe po Władysławie i jego synu Zbigniewie. Można to zrobić składając wniosek do sądu lub u notariusza sporządzają poświadczenie dziedziczenia. Z tego względu, że Zbigniew zmarł po swoim ojcu Władysławie, to spadek po Władysławie nabyły dzieci: Zbigniew i Jadwiga po połowie. Spadek, który nabył Zbigniew po Władysławie wszedł w skład spadku po Zbigniewie. Po Zbigniewie dziedziczą zaś jego żona i dzieci. Tak więc obecnie właścicielami działki będą Jadwiga w połowie, a drugiej połowy żona Zbigniewa i jego dzieci.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)