2024.05.14 godz. 14:20 Siedlce, Mazowieckie

Prawo własności do działki

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień Dobry. Interesuje się tematem zasiedzenie nieruchomości jako sposób nabycia własności i chciałbym prosić o krótkie wyjaśnienie bądź poradę. Moja mama razem z bratem kupili w latach 90-ych ubiegłego wieku działkę rekreacyjną nad jeziorem celem wspólnego użytkowania. Zapłacili za działkę po połowie, a nawet moja mama trochę więcej. Z uwagi na dobre stosunki rodzinne, czyli za porozumieniem mojej mamy z bratem, akt notarialny został sporządzony wyłącznie na brata mamy na całość działki. Czyli de facto brat jest właścicielem działki. Mama mogła korzystać bez problemu z działki i tak praktycznie jest do dziś. Na działce stoi między innymi nasza przyczepa campingowa i domek letniskowy brata mamy. Czyli można powiedzieć że działka nadal jest użytkowana wspólnie, choć stosunki rodzinne mocno się pogorszyły. Mama nie chce już z uwagi na wiek przyjeżdżać na działkę a ja bywam tam okazyjnie raz w roku. Rozmawialiśmy z bratem mamy żeby wykupił od nas połowę działki po aktualnej cenie gruntu, a my zabierzemy przyczepę i pozostałe rzeczy, ale on się na to nie zgadza i proponuje nam kwotę, którą zapłaciliśmy ponad 30 lat temu, zasłaniając się własnością czyli aktem notarialnym. Nasza propozycja przepisania połowy działki np. na mnie lub mamę też budzi jego sprzeciw. Czy w przypadku gdy na działce znajduje się nasza przyczepa i inne rzeczy i bywamy tam raz w roku przez kilka dni, a brat mamy to akceptuje można mówić o zasiedzeniu nieruchomości przez mamę i czy jest sens dochodzić swoich praw w sądzie? Dodam jeszcze że co drugi rok dawaliśmy bratu mamy pieniądze na podatek gruntowy. Mamy również dowody w postaci np. zdjęć że użytkowaliśmy tę działkę przez ponad 30 lat oraz oświadczenie sprzedającego działkę, że otrzymał od Nas połowę kwoty z tytułu sprzedaży działki. Czy warunek samoistnego nieprzerwanego posiadania nieruchomości jest w naszym przypadku spełniony. Jakie są inne możliwości rozwiązania tej sytuacji. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Cze 2024 13:55

O zasiedzeniu nie ma mowy, bowiem faktyczny właściciel istnieje i dysponuje nieruchomością, wykonując wszystkie uprawnienia i obowiązki właścicielskie. Czy posiadacie Państwo jakieś dowody na to, że przekazywaliście pieniądze na podatek od nieruchomości? Jeżeli przyjmiemy, że korzystaliście Państwo z działki na podstawie umowy użyczenia, to możecie żądać zwrotu kwoty zapłaconej za działkę na podstawie art. 753 w zw. z art. 713 Kodeksu cywilnego. Jednak Brat może przeciwstawić temu twierdzenie, że koszty przez Państwa poniesione były zwykłymi kosztami utrzymania rzeczy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)