2022.03.29 godz. 15:24 Kalisz, Wielkopolskie

Unieważnienie testamentu

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, jakiś czas temu mama sporządziła w obecności notariusza testament. Teraz chce go unieważnić. Jak ma tego dokonać? Czy znów musi iść do notariusza czy istnieją jakieś inne możliwości unieważnienia testamentu?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Mar 2022 16:23

Dzień dobry, może iść do notariusza, ale nie ma takiej potrzeby. Można odwołać testament poprzez sporządzenie nowego testamentu odręcznie ze wskazaniem, że odwołuje się poprzedni testament. Jeżeli spadkodawca chce wywołać skutki takie jak gdyby nie było testamentu, to wtedy warto zaznaczyć, że wobec odwołania wcześniejszego testamentu dziedziczenie powinno nastąpić w sposób ustawowy. W każdym razie to nie jest tak, że testament pisemny jest 'mniej ważny' niż notarialny - istotne żeby zachował wszystkie niezbędne elementy (odręczność, podpis i data). Pozdrawiam, adwokat Michał Filec