2023.01.31 godz. 19:55 Poznań, Wielkopolskie

Problem dot. aktu notarialnego

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Jakiś czas temu został zawarty akt notarialny o pożyczkę od osoby prywatnej. Teraz pożyczkodawca twierdzi, że akt ten jest unieważniony, sam pojechał do notariusza bez udziału pożyczkobiorcy i unieważnił akt. Problem w tym, że nie ukazał żadnego dowodu unieważnienia aktu, żadnego dokumentu. Moje pytanie brzmi, czy można w jakiś sposób, u prawnika lub notariusza, dowiedzieć się jaki jest aktualny stan tego aktu, czy jest on unieważniony czy nadal aktualny, bez udziału pożyczkobiorcy? Czy pożyczkobiorca bez udziału pożyczkobiorcy może taki akt unieważnić? Pozdrawiam.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Lut 2023 09:47

Dzień dobry, jeśli chodzi anulowanie czy tez unieważnienia najczęściej chodzi o możliwość uchylenia się od skutków prawnych jakie za sobą niesie dana czynność prawna. Osoba, która chce się wycofać z aktu notarialnego może korzystać z wad oświadczeń woli określonych w Kodeksie cywilnym. Pozew o unieważnienie aktu notarialnego zawierającego czynność prawną obarczoną wadą może złożyć osoba, która to oświadczenie złożyła. Pozew składa się do właściwego sądu. Nie ma możliwości unieważnienia aktu u notariusza.