2022.10.04 godz. 12:07 Zgierzynka, Wielkopolskie

Stwierdzenie nabycia spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Jest nas dwoje braci. Po zmarłej mamie (wdowie) nie został żaden majątek, ale mimo wszystko chcę przeprowadzić sprawę spadkową. Czy sąd podczas orzekania wniosku o stwierdzenie nabycia spadku może przychylić się do prośby jednej ze stron o przekazaniu swoich udziałów na rzecz drugiej osoby? Pozdrawiam Andrzej

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Grochal

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Paź 2022 18:03

Dzień dobry, Nie. W sprawie o stwierdzenie nabycia spadku Sąd ustala tylko kto i w jakich ułamkach dziedziczy po spadkodawcy. Jeśli od śmierci mamy nie minęło 6 m-cy jeden z Panów może odrzucić spadek (a on przejdzie na jego dzieci, które też mogą spadek odrzucić itd.). Efekt, o jaki Pan pyta można osiągnąć w drodze postępowania o dział spadku. Dział spadku może być umowny, o ile nie dotyczy nieruchomości.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)