2019.09.24 godz. 15:40 Poznań, Wielkopolskie

wymiar czasu pracy przy pracy zadaniowej

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, jestem matką karmiącą piersią i od października wracam do pracy. Pracuję na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Mam umowę na czas określony, na pełen etat, w tym 225 godzin dydaktycznych (pensum) w roku akademickim. Czy w takiej sytuacji mogę wnioskować o obniżenie pensum, korzystając z art. 187 k.p.? Jeśli tak, to o ile? Z góry dziękuję za odpowiedź. Z poważaniem, Ewelina Marek-Andrzejewska, PhD External Expert to the European Commission Assistant Professor Poznan University of Life

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Burtowy

Poznań-Jeżyce, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Wrz 2019 16:56

Pani Doktor, na podstawie analizowanych przepisów i regulaminu pracy UP w Poznaniu trudno powiedzieć, czy może Pani na tej podstawie wnioskować o zmniejszenie pensum - ale na pewno może Pani posłużyć się art. 187 k.p. w taki sposób, aby w trakcie pracy zrobić sobie przerwę na karmienie (lub wcześniej skończyć pracę) i wliczyć to do czasu pracy i wynagrodzenia. Nie musi Pani o to wnioskować, gdyż pracodawca nie może Pani tego odmówić (to byłoby wykroczenie z art. 281 pkt 5 k.p.). Dobrze będzie jednak zawiadomić o tym uczelnię i potwierdzić fakt karmienia zaświadczeniem lekarskim. Pozdrawiam!

Zmodyfikowano dnia: 27 Wrz 2019 16:57
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)