2023.10.25 godz. 15:47 Myszków, Śląskie

Opieka godziniwa art.188 k.p.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Jestem pracownikiem, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowanej. Pracuję 7 godzin. Jestem rodzicem i złożyłam opiekę godzinowa z art 188.k.p podajac, iz bede korzystac z opieki godzinowej w wymiarze 16 godz. Kadry twierdza, ze jesli pracuje 7 godzin to przysluguje mi prawo do opieki w wymiarze 14 godzin. Bardzo proszę o informacje i komentarz z podstawą prawna czy kadry maja tutaj rację. Pozdrawiam, Ewa Raczek.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Paź 2023 09:05

Dzień dobry, Na podstawie art. 188 Kodeksu pracy, pracujący rodzice mogą skorzystać z 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem. Opiekę można wykorzystać w wymiarze 2 dni albo 16 godzin. W Pani sytuacji i wymiarze czasu pracy 2 dni odpowiadają więc 14 godzinom.