2024.07.08 godz. 13:19 Warszawa, Mazowieckie

Prośba o porade

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Jestem w konflikcie z mężem, który stosował przemoc psychiczną wobec mnie i dzieci oraz fizyczna wobec 4,5 letniego syna. Mąż się wyprowadził po sytuacji w której uderzył dziecko w twarz robiąc mu tym samym siniaka i po reakcji moich rodziców, ktorzy w emocjach powiedzieli ze jest dewiantem i despota. Maz poczuł się urażony mimo krzywdy jaką wyrządził dziecku. Poinformowaliśmy jego rodziców którzy stwierdzili ze nic wielkiego się nie stało a mąż nie powinien zostać „zlinczowany słownie”, bo wyraził skruchę i żałuje ze uderzył dziecko. Dodam, że to nie był pierwszy raz, a na moje prośby żeby tak więcej nie robil jego reakcja to było stwierdzenie że jeśli dziecko będzie go biło to będzie dostawało po twarzy. Niejednokrotnie były sytuacje że jeśli coś nie było po jego myśli, potrafił wyjść z domu bez słowa zostawić mnie samą z dziećmi i wyłączyć telefon. Mieliśmy w planie zakup domu w kierunku czego poczyniliśmy już kroki (jestem w trakcie sprzedaży mieszkania, które otrzymałam w darowiźnie od mamy i mogę tam zamieszkiwać do końca października). Moje pytanie brzmi, jak w tej sytuacji wygląda kwestii zmiany miejscowości zamieszkania (mieszkam obecnie w Warszawie, a chciałabym się przeprowadzić z dziećmi do Zamościa gdzie mam rodzinę, która mi pomoże). Rozumiem że na ten moment oboje mamy pełną władzę rodzicielską nad dziećmi, ale czy jeśli boję się męża że zrobi krzywdę mi lub dzieciom to jest to wystarczający powód żebym mogła wyjechać? Dodam, że mąż jest obecnie w trakcie robienia pozwolenia na broń co daje mi dodatkowy powód do niepokoju, bo przyznam szczerze że użyje kiedyś tej broni przeciwko nam. Maz manipuluje bardzo. W moim odczuciu ma problemy psychiczne, ale nie chce nic z tym zrobić. Boję się strasznie tego człowieka, uważam że jest nieobliczalny. Będę wdzięczna za odpowiedź i pokierowanie mnie jakie kroki obecnie powinnam podjąć

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Lip 2024 13:53

Jeśli chce się Pani przeprowadzić, konieczny będzie wniosek o ustanowienie pieczy (opieki nad dziećmi i miejsce zamieszkania przy Pani) z jednoczesnym ograniczeniem ojcu władzy rodzicieskiej i ewentualnie uregulowanie kontaktów ojca z dziećmi - wraz z zabezpieczeniem. Oczywiście powyższe wnioski mogą być zgłoszone w pozwie o rozwód. Jeśli potrzebuje Pani pełnomocnika w tej sprawie, zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl