2023.11.01 godz. 09:13 Lubin, Dolnośląskie

Spadek. Odrzucenie. Zachowek zstępni.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Jestem w trakcie sprawy spadkowej po mamie(wdowa). Spadkobiercy ustawowi-siostra i ja(Druga córka). Jestem powołana w całości do spadku na mocy testamentu notarialnego. Siostra jest za granicą. Jestem jej pełnomocnikiem do sprawy spadkowej(spisane pełnomocnictwo) . Siostra chce odrzucić spadek. Ma 3 dzieci w tym 1 niepełnoletnie. Jak wygląda sprawa zachowku? Ile im zostanie przyznane w podziale spadku. ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Lis 2023 09:48

W sytuacji gdy spadkodawca pozostawił testament, pozostali spadkobiercy ustawowi nie muszą odrzucać spadku z uwagi na fakt, że nie zostali powołani do spadku. W opisanej sytuacji prawo do zachowku pozostaje po stronie siostry. Zachowek to połowa udziału, który przypadłby jej w przypadku dziedziczenia ustawowego. W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl (www.adwokatsuski.pl)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)