2020.10.12 godz. 13:53 Wrocław, Dolnośląskie

Co zrobić? 271 K.K

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Jutro postawione będą mi zarzuty za 271 K.K. Wystawiłem 3 faktury, których nie powinienem. Na kwotę 6900 zł. Kwotę zwróciłem przekazem na konto pokrzywdzonego przed wszczęciem postępowania. Jaka kara za to grozi? Czy dobrym pomysłem jest dobrowolnie poddać się karze? Czy na przesłuchanie powinienem się udać z adwokatem? CO powinienem zrobić w takiej sytuacji?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Paź 2020 14:23

Dzień dobry, jeśli chodzi o zagrożenie karne, to wg wskazanego przepisu są aż trzy możliwości tzw. "widełek" - przy tej kwocie myślę, że można forsować przypadek mniejszej wagi (wtedy grzywna lub kara ograniczenia wolności), zaś przy działaniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej zagrożenie karne to od 6 miesięcy do 8 lat p.w. Co do d.p.k. trudno odpowiedzieć co się opłaca bez szerszego kontekstu - tj. np. czy był spór odnośnie należności, czy też była to wprost pusta faktura. Istotne też czy był Pan karany. W razie potrzeby szerszej pomocy proszę się kontaktować. Pozdrawiam!

Zmodyfikowano dnia: 12 Paź 2020 14:31