2024.06.18 godz. 06:22 Białystok, Podlaskie

Podatki

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Kupujemy z narzeczonym dom. Jestem właścicielka mieszkania otrzymanego w ramach darowizny od mamy. Narzeczony nie jest właścicielem żadnego domu mieszkania itp. Czy przy wspólnym zakupie domu zaplacimy podatek od zakupu nieruchomości? Czy podatek od zakupu zapłacimy podwójnie tzn ja 0,02% i narzeczony 0,02% ? Proszę ów ujawnienie tych kwestii.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Cze 2024 19:13

Dzień dobry Tak, zapłacicie Państwo podatek od całej kwoty transakcji. Odpowiedzialność za zapłatę jest solidarna, więc nie rozdziela się na poszczególnych kupujących. Zgodnie z art. 9 pkt 17) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - cytuję - "jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne" z praw wymienionych w tym przepisie, czyli również prawo własności nieruchomości lokalowej. Zwolnienie przysługuje tylko wtedy, gdy wszystkie osoby kupujące spełniają wspomniany warunek. Z wyrazami szacunku