2020.07.07 godz. 19:26 Konin, Wielkopolskie

Studia a alimenty

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, .Mam 24 lata(w grudniu skończę 25) W wieku 19 Lat podjęłam studia licencjackie na Uniwersycie Przyrodniczym,ale nie kontynułowałam ich na studiach magisterskich.Studia na tym kierunku nie kontynuowałam ,ze wzgledu na zmianę zainteresowań.Nastepnie podjęłam studia na Uniwersytecie Ekonomicznym które właśnie ukończyłam obroną i uzyskałam tytuł Licencjata.Jak do tej pory alimenty od ojca otrzymywałam regularnie.Na krótko przed obroną ,otrzymałam od Adwokata ojca zaproszenie na podpisanie ugody o zaprzestanie alimentacji.W odpowiedzi ,poinformowałam ,że nadal jestem studentką i po obronie pracy zamierzam kontynuować naukę na studiach dziennych magisterskich.Dziś otrzymałam kolejne pismo z prośbą o przesłanie dokumentów potwierdzających fakt,że wciąż jestem studentką i od kiedy. Czy w związku z tym ,że są wakacje,a nie ma jeszcze terminu składania dokumentów ,a więc nie moge potwierdzić faktu ,że będę dalej studiować może skutkować zaprzestaniem płacenia alimentów?Jakie kroki prawne mogę ewentualnie podjąć,a jakie mój ojciec?. Nadmieniam ,że z ojcem nie mam kontaktu od ponad 6 lat. Dziękuję za odpowiedz.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lip 2020 20:24

Dzień dobry, bez prawomocnego orzeczenia sądu o uchyleniu obowiązku alimentacyjnego, ewentualnie od prawomocnego zabezpieczenia o obniżeniu alimentów Pani ojciec nie może zaprzestać płacenia alimentów na Pani rzecz. Może jednak wnieść pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uzasadniając to faktem, że nie podjęła Pani studiów i może Pani podjąć pracę. Pani może jedynie złożyć dokumenty na studia, aby w nadal otrzymywać alimenty. Proszę pamiętać, że będzie to trwało najdłużej do przewidywanego zakończenia studiów (2 lata). Pozdrawiam adwokat Anna Babiak
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)