2021.12.13 godz. 10:10 Lubin, Dolnośląskie

Spisanie testamentu

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Mam 6 dorosłych dzieci, mój mąż zmarł kilka lat temu. Chciałabym spisać testament, by rozdzielić majątek po równo między dzieci. Jak poprawnie go napisać, by dzieci później nie musiały chodzić po sądach? Jak może wyglądać podział mieszkania między dzieci? Co w przypadku, gdyby chciały je sprzedać, czy należy wyznaczyć w testamencie osobę, która się tym zajmie, tak by zaoszczędzić im problemów?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Aleksandra Balik

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Gru 2021 12:07

Testament może Pani sporządzić własnoręcznie. Taki testament powinien w całości być napisany odręcznie, zawierać datę sporządzenia i podpis. Niestety, w przypadku testamentu odręcznego nie można dokonywać tzw. zapisów windykacyjnych, czyli mówiąc potocznie rozporządzania poszczególnymi składnikami spadku o skuteczności z chwilą otwarcia spadku. Jeżeli chciałaby Pani rozdysponować poszczególnymi składnikami swojego majątku, to najlepszym rozwiązaniem jest testament notarialny z zapisami windykacyjnymi.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)