2022.03.08 godz. 08:55 Radom, Mazowieckie

Przedawnienie zadłużeń

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Mam kilka pytań. . Czy to ze firma windykacyjna co jakiś czas wysyła smsa z prośba o kontakt żeby się polubownie dogadać przerywa ten bieg przedawnienia? Dodam, ze nigdy im nie odpisałam i nie oddzwoniłam. Weszłam tylko raz z ciekawości na ich stronę zobaczyć o który dług chodzi. I czy dobrze zostałam poinformowana , że debety bankowe i rozszczenia za usługi telekomunikacyjne przedawniają się po 2 latach a po trzech latach karty kredytowe, pożyczki w bankach i parabankach oraz mandaty policyjne? I jeszcze nie bardzo wiem od kiedy lmoge liczyć bieg przedawnienia? Dziękuję

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Mar 2022 11:12

SMS nie przerywa biegu przedawnienia. Co do terminów przedawnienia - roszczenia z debetu bankowego i usług telekomunikacyjnych 2 lata, karty kredytowe - 2 lub 3 lata (zależy od Pani sytuacji), mandat - 3 lata od jego uprawomocnienia, pożyczka - 3 lata. Aby policzyć terminy muszę otrzymać więcej informacji.