2023.10.23 godz. 11:09 Krakowska, Małopolskie

Samochód w spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Mam następujące pytanie: samochód został zarejestrowany na mojego męża. Mój mąż zmarł i chciałabym go przerejestrować na siebie. W urzędzie rejestracyjnym powiedziano mi, że powinnam najpierw udać się do sądu. Jestem obywatelką Ukrainy, samochód został kupiony w Polsce. Do którego sądu powinnam się zwrócić? Z góry dziękuję, Marina

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Paź 2023 16:18

Zapewne chodzi o to, ze najpierw należy uzyskać stwierdzenie nabycia spadku w sądzie albo akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza. W wypadku wyboru drogi sądowej - sąd właściwy to sąd W którego rejonie zmarły przebywał/mieszkał przed śmiercią.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)
Tak Nie

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Paź 2023 11:47

Konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego, czyli stwierdzić nabycie spadku (jeśli nie było testamentu, to spadkobiercami są spadkobiercy ustawowi: żona, dzieci, rodzice zmarłego). Dopiero po uzyskaniu stwierdzenia nabycia spadku możliwe będzie rozporządzenie spadkiem (w wtym samochodem). Zapraszam do kontaktu w tej sprawie, mogę poprowadzić wszystkie sprawy: slawomir.suski@adwokatura.pl (www.adwokatsuski.pl)