2023.12.19 godz. 11:25 Wrocław, Dolnośląskie

Podział majątku

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Mam problem z mężem stanowczo nadużywającym alkoholu. W grę wchodzi również agresja. Jestem matką dwójki dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Próbuję uwolnić się od patologicznej sytuacji w domu lecz obawiam się że nie dam rady z powodów materialnych. Ze względu na opieke nad dziećmi nie pracuje na pełen etat, dorabiam sobie tylko. Mamy własnościowe mieszkanie które wykupiliśmy z 95%bonifikatą. Czy podczas podziału majątku po rozwodzie konieczna będzie spłata męża za połowę mieszkania? Wartość liczona jest na dzień dzisiejszy bez względu na znikomy koszt zakupu ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Gru 2023 11:46

Dzień dobry, proszę pamiętać, że na dzieci zostaną przyznane alimenty, bo można śmiało założyć, że zostaną z Panią, a to może Pani zdecydowanie pomóc finansowo. Jeśli jest w domu przemoc, to możliwa jest też wcześniejsza eksmisja męża dzięki ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Co do podziału majątku, owszem, podział nieruchomości jest według stanu i cen z chwili podziału. Taka spłata może być rozłożona na raty do 10 lat, opcją jest też zawsze sprzedaż mieszkania. Pozdrawiam, adw. Michał Filec