2024.05.19 godz. 12:11 Brożec, Opolskie

Spadek

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry mam pytanie. 18 lat temu zamieszkaliśmy z teściami, pół domu od początku było na nas,drugie pół na teściów. Teściu zmarl 7 lat temu, i jego część została podzielona na tesciowa, męża i szwagra który od 30 lat jest w Niemczech. Szwagier się zrzekl swojej czesci i udzielil pelnomocnictwa mojemu mezowi a tesciowa wszystko oddala na mojego męża czyli cały dom był nasz. Miesiąc temu umarła tesciowa a szwagier zaczął robić problemy i moje pytanie czy należy mu się zachowek? Czy może się o niego ubiegać mimo tego że się zrzekl?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Maj 2024 10:27

Szwagier "zrzekł się" (odrzucił spadek, przekazał w darowiznie) swoją część odziedziczoną po teściu. Natomiast z treści nie wynika, że szwagier odrzucił spadek po teściowej, a zatem jeśli teściowa przekazała swóją część Państwu, to darowizna ta (o ile nie była to umwoa dożywocia) wchodzi do masy spadkowej po teściowej. Tym samym całkiem możliwe jest roszczenie o zachowek. Kwestią sporną pozostanie wartość tego zachowku - jeśli potrzebujecie Państwo pełnomocnika w tej sprawie, zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl (www.adwokatsuski.pl)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)