2023.01.01 godz. 13:40 Warszawa, Mazowieckie

Niewyplacona odprawa przez pracodawce

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Mam pytanie. Borykamy się z problemem związanym z pracodawca. Mąż 5.07.2022 dostał wypowiedzenie umowy o prace, z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Miało to nastąpić w ciągu dwóch tygodni od rozliczenia samochodu i telefonu. Mąż to wszystko wykonał. Jednak 19.07 lipca nie wpłynęła odprawa. Pisał maile i pani Ksiegowa a to była na urlopie a to koleżanka nie mogła jej zastąpić i napisali, ze zrobią przelew 26.07. Zrobili, ale jedynie 1/3 należnej odprawy. Na telefony dostawaliśmy odpowiedz, ze za tydzień zostanie ponowiony przelew i wysokość pensji oraz premii(o której wysokości nie mogliśmy się dowiedzieć, bo już mąż nie był pracownikiem wiec nie musza wysyłać rozliczenia). Od tamtego dnia się okazuje, ze firma nie odpisuje na SMS, osoby odpowiedzialne ciagle zbywają na zasadzie ze przelew zostanie zrobiony. Z pip wiemy ze są zablokowani i trwają negocjacje z prawnikami i ze mąż miał akurat szczęście bo są ludzie, którzy odprawy nie dostali w ogóle, ale ludzie z firmy mieli się skontaktować. 7.11 była konferencja niby z prawnikami, byli pracownicy mieli zdecydować czy chcą mniejsza odprawę ale w grudniu przelana czy większa, i dopiero w styczniu. Mieli wysłać papiery potwierdzające ich słowa (tak twierdzili). Pieniądze nadal nie przyszły, a pani która za to odpowiada sama pisała SMS po terminie już, ze przelew został zrobiony ale żadne pieniądze nie przyszły. Pisząc SMS lub maile unikają odpowiedzi, nie odbierają telefonów a jeśli już to twierdzą ze zostanie to zrobione albo ze już to zrobili. Dziś jest 1.01.2023 i pieniędzy od lipca nie widać. Proszę o podpowiedz co mozemy w tej sytuacji zrobić? Mąż dzwonił przed świetami do pip, dowiedział się ze nadal są zablokowani i trwają negocjacje. Co mozemy jako poszkodowani zrobić s tej sytuacji? Jak wyegzekwować pieniądze? Nadmienię, ze to bardzo znana firma, nie jakaś rodzinna tylko z ogromnym kapitałem, która sprzedaje jeden z najpopularniejszych olejów na rynku. Proszę o podpowiedz w jaki sposób mozemy wyegzekwować pieniądze.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Sty 2023 11:36

Dzień dobry, zapraszam do kontaktu z Kancelarią w celu sporządzenia odpowiednich pism. Pozdrawiam Agnieszka Wolnicka-Uranin tel. 607153023 email agnieszka@kancelaria-uranin.pl