2023.03.17 godz. 11:01 Gdynia, Pomorskie

Darowizna a podział spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry,mam pytanie dotyczące darowizny-mieszkania.Babcia przepisala mi mieszkanie w formie darowizny,wszystko jest załatwione notarialnie,mam akt notarialny. CZy mój brat moze podważyc tą darowiznę przy podziale spadku gdy babcia umrze?czy brat moze założyć sprawę w sądzie i mieszkanie -darowizna moze być do podziału pomimo aktu notarialnego który mam.Chciałabym wiedzieć czy czeka mnie batalia z bratem Z góry dziękuję,joanna

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Mar 2023 12:19

Teoretycznie tak. Najczęściej jest podważana zdolność babci do rozporządzania majątkiem. Zarzuca się działanie w stanie wyłączającym świadomego i swobodnego podjęcia decyzji i wyrażenia woli. Wówczas powoływany jest biegły aby orzec o stanie zdrowia babci w chwili dokonywania czynności. Czasami zdarza się zarzut sfałszowania podpisu na umowie, jednak tutaj umowa jest zawarta przed notariuszem, który ma obowiązek sprawdzenie poprawności danych, weryfikacji osób zawierających umowę. W uproszczeniu Pani brat może podważać umowę przed sądem ale są niewielkie szanse że mu się uda.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)