2022.10.19 godz. 19:11 Poznań, Wielkopolskie

Spadek

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry Mam pytanie jak wygląda sprawa w przypadku jeśli nie utrzymuje kontaktu z ojcem. Gdyby zmarł, nawet bym o tym nie wiedziała. Co w przypadku długów i kredytu?? Czy wszystko automatycznie spada na mnie? Czy mogę się jakoś przed tym zabezpieczyć?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Grochal

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Paź 2022 22:38

Spadek można odrzucić. Co do zasady termin na złożenie takiego oświadczenia (przed notariuszem albo przed sądem) to 6 miesięcy od daty, w której spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Jako spadkobierca ustawowy w pierwszej kolejności, jeśli nie ma testamentu, to dowiaduje się Pan/Pani o powołaniu do spadku wtedy, gdy dowiaduje się o śmierci ojca.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)