2020.10.29 godz. 10:23 Warszawa, Mazowieckie

Spadekpo mamie i tacie

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry mam pytanie mama zmarla 2017 roku nie zostawila testamentu nie bylo przeprowadzonego spadku i podziału. 2020 w lipcu zmarl tata zostawil testament w ktorym dziedziczę ja.mam siostrę 1i moje pytanie jak to ogarnac siostra za zycia rodziców dostala 1/2 działki druga miala byc moja i jak pisalam mama nie zostawila testamentu nie bylo podzialu tata przepisal wszystko na mnie nie wiem od czego zaczac proszę o pomoc

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Lis 2020 18:22

Dzień dobry, powinna Pani złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu i matce, później złożyć wniosek o dział spadku z rozliczeniem darowizny uczynionej na rzecz siostry (scheda spadkowa). Pani siostrze przysługuje do Pani również roszczenie o zachowek. Wszytskie te czynności może Pani załatwić u notariusza, jednak wymaga to współpracy z siostrą. Pozdrawiam