2023.08.30 godz. 14:29 Czeladź, Śląskie

Co mam zrobić

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry.Mam pytanie odnośnie spadku.Sprawa wygląda tak że zmarł tata,nie zostawił testamentu.Jestesmy dwie siostry.Zostalo własnościowe mieszkanie w którym od urodzenia mieszkał zcdziadkiem mój syn.Teraz mieszka tam również jego partnerka i 3 dzieci.Zameldowany jest syn i dwoje wnukow.Sprawa wygląda tak że siostra chce sprzedać mieszkanie i podzielić pieniądze miedzy nas dwie.A co z synem?Czy ja się mogę zrzec na niego z mojej części i co dalej.Bedzie musiał spłacić ciotke czy jak to wygląda.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Sie 2023 14:41

W przypadku braku testamentu, mamy do czynienia z dziedzieczeniem ustawowym. Do spadku zatem będą powołani zstępni (dzieci) oraz żona, jeśli jeszcze żyje. Konieczne będzie postępowanie spadkowe, a następnie dział spadku. Przekazanie swojego udziału synowi niewiele zmieni - nadal koneiczny będzie dział spadku. W toku tego postępowania można znieść współwłasność w ten sposób, że całość zostanie przyznana jednej stroni (Pani) z obowiązkiem spłaty drugiej spadkobierczyni. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl (www.adwokatsuski.pl)