2021.11.23 godz. 19:14 Gdańsk, Pomorskie

Spłata kredytu hipotecznego

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie spłaty kredytu hipotecznego. Załóżmy, że biorę kredyt na 500 000,00 zł na 30 lat. Do spłaty razem z odsetkami mam 750 00,00 zł. Po 5 latach chce spłacić pozostałą część kredytu w całości (mam na to środki np od kogoś w spadku albo wygrałem). Czy spłacam pozostałą całą część razem z wcześniej naliczonymi odsetkami czy odsetki są umarzane z racji całości spłaty kredytu w jednym terminie?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Lis 2021 11:14

Dzień dobry, w przypadku przedterminowej spłaty kredytu zapłaci Pan jedynie odsetki naliczone do dnia spłaty (odsetki są naliczane od niespłaconego kapitału; jeżeli dojdzie zatem do całkowitej spłaty kredytu, dalsze odsetki nie będą naliczane). Wysokość odsetek do zapłaty podawana w umowie ma jedynie charakter poglądowy (pozwala na oszacowanie kosztu kredytu przy założeniu, że będzie spłacany przez 30 lat).