2022.02.03 godz. 22:20 Radom, Mazowieckie

Dzień dobry mam pytanie odnośnie sprzedaży ziemi rolnej.

Wyjaśnienie sytuacji

Po śmierci swojego ojca, mąż został właścicielem poprzez akt notarialny ( grudzień 2016) ziemi rolnej 1,28 h. Chcę tą ziemię sprzedać, znalazł kupca który jest rolnikiem i ma ponad 15h ziemi położonej w tej samej gminie co mąż swoje pole. Spisali umowę przedwstępną sprzedaży. Moje pytanie czy musimy zgłaszać do KOWRU jakieś dokumenty? czy wystarczy jak pójdziemy do notariusza? Czym się różni zadatek od zaliczki? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Lut 2022 08:36

Dzień dobry, jeżeli kupiec zainteresowany nabyciem nieruchomości jest rolnikiem, to ze sprzedażą nie powinno być problemu.Co do dokumentów wymaganych do transakcji, najlepiej ustalić to bezpośrednio z notariuszem (można po prostu zadzwonić do kancelarii notarialnej).Przede wszystkim potrzebne będą dokumenty określone w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgoda KOWR nie jest w takich przypadkach wymagana.Zadatek tym różni się od zaliczki, że stanowi zabezpieczenie wykonania umowy przedwstępnej.Jeżeli nie dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej, to może on podlegać przepadkowi.Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)