2022.03.06 godz. 12:19 Mierzeszyn, Pomorskie

własność nieruchomosci

Wyjaśnienie sytuacji

Dzien dobry. Mam pytanie odnośnie własności nieruchomości. Moi rodzice wspólnie są właścicielami nieruchomosci tj. domu. Mój ojciec zmarł ponad 2 lata temu. Oczywiscie żaden testament nie został wczesniej sporządzony. Oprócz mamy , jestem ja czyli syn i moja siostra . Chcaiłbym zapytać , jak od strony prawnej wygląda własność tego domu w naszej rodzinie w tym momencie i co trzeba by było zrobić gdybyśmy chcieli zmienić własność na jedną osobę np. mamę lub jedno z nas ( dzieci)? Dziękuję za odpowiedz i pozdrawaim.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Jolanta Kaczykowska-Stubba

Gdynia, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Mar 2022 10:28

Dzień dobry, w zaistniałej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie sprawy spadkowej, a więc stwierdzenia nabycia spadku oraz ewentualnego jego podziału. Powyższe postępowania można przeprowadzić także u notariusza, szczególnie jeżeli wszyscy są zgodni co do sposobu podziału spadku. W sytuacji, gdyby chcieli Państwo przenieść własność domu na jedną osobę należy wykonać tą czynność po dokonaniu podziału spadku np. w formie umowy darowizny.