2022.10.13 godz. 12:42 Warszawa, Mazowieckie

re :zachowek od darowizny

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry , Mam pytanie odnośnie zachowku przy darowiźnie , a mianowicie czy mi się należy zachowek gdy moja żyjąca jeszcze matka dokonała z rok temu darowiznę (działkę 2500m2 z domem letniskowym ) na rzecz moich 2 sióstr z pominięciem mnie ? niestety nie znam wartości darowizny rodzina moja nie chce udostępnić mi tych informacji . Mniemam ze wartość jej była 200000pln w tej okolicy działki chodzą po 80pln/m2 a na niej stoi dość duży dom letniskowy Pozdrawiam . Elzbieta Masek

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Paź 2022 16:45

Tak, ma Pani prawo do zachowku. Do ustalenia wstępnej wartości można przyjąć ceny rynkowe, natomiast raczej nie obędzie się bez operatu szacunkowego (opinia biegłego). Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)