2022.06.06 godz. 18:21 Kraków, Małopolskie

Czy można się odwołać od kary?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry mam taki problem że dostałem pismo z ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego ponieważ w dniach od 26.03 do 28.03 nie miałem ciągłości w ubezpieczeniu samochodu. Problem w tym że wykupiłem i opłaciłem to ubezpieczenie przez internet już pół miesiąc przed zakończeniem starego czyli przed dniem 26.03 tylko że pomieszałem daty i jakoś przez przypadek zaznaczyłem start ubezpieczenia od kwietnia. Zorientowałem się dopiero 28 marca ponieważ w centralnej ewidencji pojazdów i kierowców nie było żadnej informacji o nowym ubezpieczeniu więc skontaktowałem się z ubezpieczycielem. Czy da się coś z tym zrobić? Mam wszystkie dokumenty, potwierdzenia zakupu i płatności.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Cze 2022 19:37

Dzień dobry, UFG jest niestety dość bezwzględne w tej kwestii, bo jedyną przesłanką ustawową do umorzenia lub udzielenia ulgi jest "wyjątkowo trudna sytuacja materialna i majątkowa zobowiązanego" z art. 94 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (same niskie dochody to może być za mało) oraz złożenie w tym zakresie wniosku. Jeżeli taka trudna sytuacja zachodzi to zachęcam do złożenia wniosku zgodnie z wzorem na stronie UFG wraz z dodatkowym opisem jak wyglądała omyłka wykupieniu nowego ubezpieczenia, co powinno pomóc. Pozdrawiam, adw. Michał Filec