2021.12.30 godz. 19:02 Kraków, Małopolskie

Druga wypłata A Zajęcie komornicze .

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry . Mam zajęcie komornicze na koncie . W tym miesiącu dostałem dwie wypłaty z tytułu umowy o pracę Tzn jedna wplynela na konto początkiem miesiąca za poprzedni miesiąc A druga na końcu miesiąca za obecny miesiąc. Obecnie bank zablokował całą druga wypłatę I tu się pojawia moje pytanie czy komornik moze wziąć druga wypłatę w całości? Czy z tej drugiej wypłaty również musi pozostawić kwotę wolną od zajęć komorniczych? Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Gru 2021 08:57

Dzień dobry, niestety, opisana sytuacja wynika prawdopodobnie z charakteru zwolnienia od egzekucji na rachunku bankowym. Zgodnie z art. 54 ust. 1 Prawa bankowego środki pieniężne znajdujące się na rachunku osobistym są wolne od zajęcia w 2021 r. do kwoty 2.100 zł miesięcznie. Jeżeli zatem w danym miesiącu wpłyną dwa wynagrodzenia za pracę, to może okazać się, że kwota wolna ulegnie wyczerpaniu. W takiej sytuacji drugie wynagrodzenie może już podlegać zajęciu w całości. Jedyne, co można w tej sytuacji zrobić, to wnioskować u komornika o wyłączenie drugiej wypłaty spod zajęcia. Pozdrawiam