2024.06.16 godz. 15:15 Białystok, Podlaskie

Darowizna

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Mama partnera całe życie zarabiała najniższa krajowa i odkłada pieniądze do tzw skarpety. Przez całe życie uzbierała ok 260 tys. w gotowce. Teraz chce przekazać synowi te pieniądze na zakup domu poprzez polecenie wpłaty tej gotówki na konto syna. Czy Urząd Skarbowy skontroluje darczyńce skąd miał pieniądze które były trzymane w gotowce na przekazanie darowizny? Czy z tego tytułu darczyńca będzie miał kłopoty i będzie musiał udowadniać pochodzenie oszczędności zgromadzonych w gotowce?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Cze 2024 16:53

Dzień dobry Tak, Urząd Skarbowy może skontrolować darczyńcę. Darczyńca nie będzie miał kłopotów jeżeli udowodni pochodzenie tych środków. Z wyrazami szacunku